1 - Természetes kőfelületek • Csiszolt kőfelületek

A kőburkolatok felületének kialakítása alapvetően meghatározza a természetes kövekből készült burkolatok megjelenését, az épület atmoszféráját. Különböző természetes kőfajták vannak, és a kő szépségének fokozása, néhány tulajdonságának javítása érdekében a burkolólap felületét különböző eljárásokkal kezelik, ami más-más megjelenést ad a kőnek. Ez lehetőséget teremt arra is, hogy ugyanannak a természetes kőnek egy eltérő felületű változatát alkalmazva igazán egyedivé és izgalmassá tehessük kőburkolatainkat. Máskor a megjelenés mellett a praktikum is fontos szempont lehet a kőburkolat felületének kiválasztásában. Különböző felületkialakítási technikák vannak és ezek közül csupán néhány az, ami jól ismert. Amikor egy márvány, gránit vagy a travertin burkolat felületének kiválasztása a kérdés, általában a legelterjedtebb polírozott vagy a mattcsiszolt opció közül választunk. A kőburkolat felületének kiválasztásától függően ugyanaz a természetes kő különböző célokra lesz alkalmas, mert a kő felületképzése fokozhatja a használhatóságát, tartósságát az esztétikai megjelenése mellett. Például egy kültéri gránit járda burkolatának elkészítéséhez jobb lehet egy durvább felületképzést választani, míg ugyanannak a kőnek a polírozott felületű változata tökéletes konyhai munkapultot vagy asztallapot eredményez.
Előfordul, hogy a kőnek valamilyen sajátos tulajdonsága indukálja egy-egy új eljárás kidolgozását a kőburkolat kívánt esztétikai vagy fizikai tulajdonságának eléréséhez. Gyakran jelennek meg új felületek vagy már ismert felületek új kombinációi, melyek egy addig nem létező, egyedi megjelenést adnak a kőburkolatnak. Nem egyszerűsíti a tájékozódni vágyó helyzetét, hogy ugyanaz a kőfelület eltérő neveken szerepelhet a piacon és akkor sem érdemes túlzottan zavarba jönni, ha egy felület kialakításának leírásánál merőben más eljárásokat látunk a gyártótól vagy a forgalmazótól függően.
Ezzel a kis összeállítással talán segítünk új ötletekhez jutni, ha építészként, belsőépítészként vagy akár az otthonának megálmodása során valamilyen hatást vagy hangulatot szeretne elérni úgy, hogy a kiválasztott kőburkolat tartós is és fenntartások nélkül használható is legyen. Néhány esetleg eddig nem ismert lehetőség bemutatása és a választás megkönnyítése érdekében egy rövid áttekintést adunk az alábbiakban a különböző természetes kő textúrákról és felületi kidolgozásokról.
Természetes felületek
Előfordul, hogy a természetes kő burkolólapok felületi megmunkálások nélkül, illetve a maguk természetes felületi textúrájával is alkalmasak kőburkolatok készítésére. Ezt a felületet általában natúr, természetes, vagy nyers felületnek nevezzük és két kategóriát különböztethetünk meg.
• Vágott felület
Ez a felület alakul ki, amikor tömbvágóval vagy gatterral a szükséges vastagságú táblákra vágják a kőtömböt, majd az így kialakult felületet nem változtatják meg a burkolóelemek kivágása előtt. Ezt a felülettípust további megmunkálások nélkül elsősorban kültéri homlokzatok, támfalak, kapuk, teraszok kőburkolataihoz, térburkolati minták kialakítása során szokás betervezni, de előfordul belső kőburkolatként is. Leginkább a homokkő, mészkő, gránit, természetes pala és travertin burkolólapok esetén fordul elő.
• Természetesen hasadt felület
Ez egy texturált felület, ami akkor alakul ki, amikor a réteges szerkezetű kőtömböt a természetes hasadási vonalak mentén darabolják fel. Ezt a műveletet nagyon gyakran kézzel végzik egy guillotine-hoz hasonlatos szerkezettel. Ezzel a felülettel leggyakrabban természetes pala, kvarcit, és porfír esetén találkozhatunk, mivel ezek réteges szerkezetűek és könnyen hasíthatók, de leggyakrabban ezt látjuk a frissen lerakott macskakő burkolatok bazalt vagy andezit kockáinak felületein is.
A hasadás során a keletkezett kőtábla felületen megjelenő domborulatok, szemcsék és vájatok természetes megjelenést kölcsönöznek a kőnek. A széthasadt kisebb lapokat aztán szabálytalan formában forgalmazzák vagy a nagyobbakat a szükséges méretűre vágják vagy gyakran hasítják. Ennek az egyébként szép felületnek az is tulajdonsága, hogy a természetes hasadás miatt az így készült burkolólapok általában változó vastagsággal kerülnek forgalomba. Hogy mennyire egyenetlen a burkolólap vastagsága, jellemzően a kő típusától függ; vannak melyek 1-2 mm-es szórással hasadnak, és vannak, melyeknél számítani kell arra, hogy a névlegesen 3 cm vastag természetesen hasadt felületű kőburkolat tényleges vastagsága 2 – 4 cm között fog változni. A burkolás során az illesztéseket gondosan kell végezni, nem csak azért, hogy esztétikus legyen a kőburkolat, hanem azért is, hogy ne legyen veszélyes rajta közlekedni.
Általában van lehetőség kalibrált burkolólapok vásárlására, ami jelen esetben azt jelenti, hogy a burkolólapok hátoldalát visszamarják annak érdekében, hogy a lapok vastagsága lehetőleg egyenletes legyen, így a szép természetes textúrát egy még egyenletesebb és biztonságosabb kőburkolaton hozhatjuk létre.
A vágott felületű természetes kövek színe, mintázata rendszerint tompább mint a zártabb felületet eredményező csiszolt felületi kidolgozással készülteké, színük, rajzolatuk inkább csak nedvesen látható. Az ilyen felületű burkolólapok gyakorlatilag csúszásmentesek és -ha egyéb tulajdonságaik, pl. fagyállóság, megengedi- kiválóan alkalmasak kültéri kőburkolatok, teraszburkolatok, járdák, falburkolatok, lábazatok, tömblépcsők, támfalak, stb. készítésére.
A natúr, természetesen hasadt felületű burkolólapokból a kő típusából adódó felületi textúráltságtól függően készülhet kültéri vagy beltéri kőburkolat. Ezen anyagok színe kevésbé tompa, és lehet “játszani” az egyenletesen sík, szaténfényű csiszolt, és a természetes textúrájú natúr felületű burkolólapokkal (alább megtekintheti az itt bemutatott natúr felületű kvarcit polírozott felületi kidolgozással készült változatát). A kőburkolat eredeti szépségét és tartósságát megfelelő impregnáló- és ápolószerek segítségével biztosíthatjuk. Ha szeretné, a tompább színű burkolatok színét színkiemelő impregnálószerekkel élénkítheti. A vastagabb burkolólapok, tömbkövek elhelyezése általában betonba történik, a vékonyabb burkolólapokat jó minőségű burkolatragasztóval szokás elhelyezni, érdemes gyorsított kötési idejűt használni, ha a kő nedvfelvételi tulajdonságai indokolják. Ajánlott kiegészítő termékek: – elhelyezéshez: F.55 CERMONO (fehér/szürke), F.55 CERMONO RAPIDO burkolatragasztó, F.15 Unistuc 1-20 mm flexilbilis fugázóhabarcs; – impregnálás, felületvédelem: FILASTOP DIRT, FILA MP/90, FILA MP/90 ECO PLUS, HYDROREP, HYDROREP ECO, színélénkítő impregnálószerek: FILAWET ECO; felületi viaszok: FILAMATT, FILASATIN; – tisztítás, karbantartás: FILACLEANER, FILAMATT, FILASATIN
Comments are closed.