• augusztus

    15

    2023
  • 3716
  • 0
Kőburkolatok textúrája és felületképzése

Kőburkolatok textúrája és felületképzése

TERMÉSZETES FELÜLETEK,

CSISZOLT FELÜLETI KIDOLGOZÁSOK

A kőburkolatok felületének kiképzése alapvetően  meghatározza a természetes kövekből készült burkolatok megjelenését,az épület atmoszféráját.  Különböző természetes kőfajták vannak,és a kő  szépségének fokozása,néhány tulajdonságának  javítása érdekében a burkolólapfelületét  különbözőeljárásokkal kezelik, ami más-más  megjelenést ad a kőnek.  Ez lehetőséget teremt arra is, hogy ugyanannak a  természetes kőnek egy eltérő felületű változatát  alkalmazva igazán egyedivé és izgalmassá  tehessük kőburkolatainkat. Máskor a megjelenés  mellett a praktikum is fontos szempont lehet a  kőburkolat felületének  kiválasztásában. Különböző felület kialakításitechnikák vannak és  ezek közül csupán néhány az, ami jólismert. Amikor a márvány,gránit vagy a travertin burkolat  felületének eldöntése a kérdés, általában a  legelterjedtebb polírozott vagy a mattcsiszolt opció közül választunk. A kőburkolat felületének  kiválasztásától függően ugyanaz a természeteskő  különböző célokra lesz alkalmas,mert a kő  felületképzése fokozhatja a használhatóságát,  tartósságát vagy az esztétikai megjelenését. Például egy kültéri gránitkőburkolat elkészítésekor  jobb lehet egy durvább felületképzést választani,  míg ugyan annak a kőnek a polírozott felületű változata tökéletes konyhai munkapultot vagy asztallapot eredményez.

Előfordul, hogy a kőnek valamilyen sajátos  tulajdonsága indukálja egy-egy új eljárás kidolgozását a kőburkolat kívánt esztétikai vagy fizikai tulajdonságának eléréséhez. Nap mint  nap jelennek meg új felületek vagy már ismert  felületek új kombinációi, melyek egy addig nem  létező, egyedi megjelenést adnak a  kőburkolatnak. Nem egyszerűsíti a tájékozódni  vágyó helyzetetét, hogy ugyanaz a kőfelület  eltérő neveken szerepelhet a piacon és akkor  sem érdemes túlzottan zabarba jönni, ha egy felület kilalkításának leírásánál merőben más  eljárásokat látunk a gyártótól vagy a  forgalmazótól függően. Ezzel a kis összeállítással talán segítünk új  ötletekhez jutni, ha építészként,  belsőépítészként vagy akár az otthonának  megálmodása során valamilyen hatást vagy  hangulatot szeretne elérni úgy, hogy a  kiválasztott kőburkolat tartós is és fenntartások  nélkül használható is legyen. Néhány esetleg  eddig nem ismert lehetőség bemutatása és a választás megkönnyítése érdekében egy rövid  áttekintést adunk az alábbikban a különböző  természetes kő textúrákról és felületi  kidolgozásokról.


Természetes felületek

Előfordul, hogy a természetes kő burkolólapok  felületi megmunkálások nélkül, illetve a maguk  természetes felületi textúrájával is alkalmasak  kőburkolatok készítésére. Ezt a felületet általában  natúr, természetes, vagy nyers felületnek  nevezzük és két kategóriát különböztethetünk  meg.

 

  • Vágott felület
    Ez a felület alakul ki, amikor tömbvágóval vagy  gatterral burkolólapokká vágják a kőtömböt. Ezt  a felülettípust további megmunkálások nélkül  elsősorban kültéri homlokzatok, támfalak,  kapuk, teraszok kőburkolataihoz, térburkolati  minták kialakítása során szokás betervezni, de  előfordul belső kőburkolatként is. Leginkább a  homokkő, mészkő, gránit, természetes pala és  travertin burkolólapok esetén fordul elő.

 

  • Természetesen hasadt felület
    Ez egy texturált felület, ami akkor alakul ki, amikor a réteges szerkezetű kőtömböt a természetes hasadási vonalak mentén  darabolják fel.  Ezt a műveletet nagyon gyakran kézzel végzik  egy guillotine-hoz hasonlatos szerkezettel. Ezzel  a felülettel leggyakrabban természetes  palák és kvarcitok, porfír esetén találkothatunk,  mivel ezek réteges szerkezetűek és könnyen  hasíthatók, de gyakran megjelenik a macskakő  burkolatokhoz gyártott andezit felületeken is. A  hasadás során a felületen megjelenő szemcsék  és vájatok természetes megjelenést  kölcsönöznek a kőburkolatnak. A széthasadt  nagyobb lapokat aztán szabálytalan formában  forgalmazzák vagy a szükséges méretűre vágják  vagy gyakran hasítják.  Ennek az egyébként szép felületnek az a  hátránya, hogy a természetes hasadás miatt az  így készült burkolólapok általában változó  vastagsággal kerülnek forgalomba, tehát  számítani kell arra, hogy a névlegesen 2 cm  vastag kőburkolat valójában lehet, hogy 1,5 – 2,5  cm vastag elemekből fog állni. A burkolás során  az illesztéseket gondosan kell végezni, hogy ne  legyen veszélyes az ilyen kőburkolaton  közlekedni. Általában van lehetőség kalibrált  burkolólapok vásárlására, ami jelen esetben azt  jelenti, hogy a burkolólapok hátoldalát  visszamarják annak érdekében, hogy a lapok  vastagsága lehetőleg egyenletes legyen, így a  szép természetes textúrát egy még  egyenletesebb és biztonságosabb kőburkolaton  hozhatjuk létre.

A vágott felületű természetes kövek színe,  mintázata rendszerint tompább a zártabb felületű  csiszolt felületi kidolgozással készültekénél,  színük, rajzolatuk inkább csak nedvesen látható.  Az ilyen felületű burkolólapok gyakorlatilag  csúszásmentesek és -ha egyéb tulajdonságaik, pl.  fagyállóság, megengedi- kiválóan alkalmasak  kültéri kőburkolatok, teraszburkolatok, járdák,  falburkolatok, lábazatok, tömblépcsők, támfalak,  stb. készítésére.

A natúr, természetesen hasadt felületű  burkolólapokból a kő típusából adódó felületi  textúráltságtól függően készülhet kül- vagy beltéri  kőburkolat. Ezen anyagok színe kevésbé tompa,  és lehet “játszani” az egyenletesen sík,  szaténfényű csiszolt, és a természetes textúrájú  natúr felületű burkolólapokkal (alább  megtekintheti az itt bemutatott natúr felületű  kvarcit polírozott felületi kidolgozással készült  változatát).

A kőburkolat eredeti szépségét és tartósságát  megfelelő impregnáló- és ápolószerek  segítségével biztosíthatjuk. Ha szeretné, a  tompább színű burkolatok színét színkiemelő  impregnálószerekkel élénkítheti.

A vastagabb burkolólapok, tömbkövek  elhelyezése általában betonba történik, a  vékonyabb burkolólapokat jó minőségű  burkolatragasztóval szokás elhelyezni, érdemes  gyorsított kötési idejűt használni, ha a kő  nedvfelvételi tulajdonságai indokolják.

Ajánlott kiegészítő termékek:

– elhelyezéshez: F.55 CERMONO (fehér/szürke),  F.55 CERMONO RAPIDO burkolatragasztó, F.15  Unistuc 1-20 mm flexilbilis fugázóhabarcs;

– impregnálás, felületvédelem: FILASTOP DIRT,   FILA MP/90, FILA MP/90 ECO PLUS, HYDROREP,  HYDROREP ECO,

színélénkítő impregnálószerek: FILAWET ECO;

felületi viaszok: FILAMATT, FILASATIN;

– tisztítás, karbantartás: FILACLEANER, FILAMATT,  FILASATIN.

Csiszolt felületi kidolgozások

Ezen felületi megmunkálások során  megváltoztatják a természetes kő felszínét a  belőle készült burkolólap esztétikai  tulajdonságainak fokozása érdekében. Ezek az  eljárások a felület apró egyenetlenségeinek  kisimításával különböző mértékben növelik a kő  felületének zártságát – és minél zártabb egy  felület, annál inkább bele lehet látni, annál inkább  láthatóvá válik az anyag színe, mintázata, és minél  simább a felület, annál inkább visszaveri a fényt.

A felület fényét egyre finomodó szemcseméretű  csiszolószerszámokkal érik el. A különböző  kőfajtákhoz eltérő anyagokból készült  csiszolótárcsákat használnak, így pl.  kerámiaszemcse,  cirkonkorund, szilíciumkarbid, a  keményebb, nagyobb kopásállósággal bíró  természetes kövekhez (gránit) pedig gyémánt  alapú korongokat. Más-más csiszolóanyag kell a  viszonylag puha, de igencsak nagy  kopásállósággal rendelkező kvarcittartalmú  kőzetek és a kemény, de homogénebb  tulajdonságokkal bíró szemcsékből álló  természetes kövek megmunkálásához.

A csiszolt felületi kidolgozások talán a  legismertebb megmunkálások, és a vásárlók is  leginkább ezeket részesítik előnyben a kőburkolat  felületének kiválasztása során.

• Fényezett (polírozott) felület
Ha kőburkolatot a legmagasabb természetes  fényű felülettel szeretné, akkor erre a felületi  kidolgozásra van szüksége. Ez a megmunkálás  emeli ki legjobban a kő természetes színeit,  erezetét és szemcséit, miközben a burkolat  felületét fényvisszaverővé teszi, a felület  ragyogóan fényes. A gyártás során használt  polírozótárcsák és adalékok -hasonlóan pl. a  gyémánt csiszolásához- a követ alkotó kristályok  (prizmák) természetes tükröződésének  kidolgozását szolgálják. Így jön létre a felület  mélysége (úgy érezzük, belelátunk a kőbe), az  élénk természetes színek és a felület rajzolata. Ez  az oka annak, hogy a kövek természetes fényét  semmilyen bevonóanyag vagy lakk sem képes  megközelíteni vagy utánozni.
E felületi kidolgozás hátránya, hogy rendszeres  karbantartás híján a nagyforgalmú helyeken a  puhább anyagokból készült kőburkolatok a  kopás miatt visszamattulhatnak, illetve kőfajtától  függően többé-kevésbé csúszhatnak. Mivel ez a  felületi kidolgozás mutatja ki leginkább a  természetes kő mélységét és szépségét, kiemeli  a kő természetes színeit és mintázatát,  elsősorban beltéri fal- és padlóburkolatok,  konyhai munkapultok, belső lépcsők, kandallók,  ablakpárkányok és egyéb díszítőelemek  elkészítéséhez ajánlott. A polírozási folyamat  lezárja a kő természetes pólusait, ezáltal a  kőburkolat porózussága alacsonyabb, mint a  natúr felületé, de a foltok ellen ajánlott védeni a  felületet.

  • Mattcsiszolt felület
    A természetes kőfelület fényét ugyebár úgy érik el, hogy egyre finomabb csiszolószerszámokkal csiszolják a felületet. A mattcsiszolt felületet úgy  érik el, hogy a követ nem csiszolják végig a teljes  fényezősorral, hanem valamelyik korábbi  fokozatnál megállnak. Arra nincs pontos előírás,  hogy melyiknél; a mattcsiszolt felület  voltaképpen egy gyűjtőfogalom, mert jelenthet  durvábban csiszolt vagy csaknem fényes  kidolgozást. Ez a felület is olyan sík és  egyenletes, mint a polírozott, és az anyag  mintázata és színe is megjelenik ám  halványabban, a felület egy kicsit világosabb,  szürkébb tónusú és nem vagy alig tükrözi a  fényt. Esztétikailag kellemes, nyugodt  megjelenése annak köszönhető, hogy a kőfelület  nincs teljesen kicsiszolva, ennélfogva többé-kevésbé nyitott marad, ezért feltétlenül ajánlott  impregnálással védeni a pólusokat. E felületi  megmunkálás finom tónusokat ad és  nyitottságából fakadóan nem kell  csúszásveszélytől tartanunk, ha vízszintes  kőburkolatot készítünk ezzel a felülettel. Szokás  díszítőelemként vagy kiegészítő felületként  beépíteni a kőburkolatokba. Mivel könnyen  karbantartható, sík felületet ad, és ennél a  kidolgozásnál már megjelenik az anyag színe és  mintázata, nagyforgalmú helyek önálló  padlóburkolataként is gyakran megjelenik. Az  olyan puhább vagy kisebb kopásállóságú kövek  esetén, melyek a polírozással előállított magas  fényüket a nagy forgalom miatt elveszítenék,  mattcsiszolt felületű követ szoktunk javasolni  ügyfeleinknek; azt pedig arra a szintre  felcsiszolva, amire az adott kőfajta visszakopna a  használat következtében. A csiszolt felület a  legjobb az alacsony karbantartási igényű, nagy  forgalmú kőburkolatokhoz. Gyakran használnak  padlóhoz, lépcsőhöz vagy más olyan  területeken, ahol a víz veszélyesen csúszóssá  tenné a polírozott kőfelületet. Számos  kőféleséget rendelhet tőlünk és szívesen  segítünk a megfelelő fajtájú és felületű  kőburkolatok kiválasztásában, ahol tekintettel  vagyunk ezekre a körülményekre is.

 

 

  • Szatén felület
    Ez a felületkezelés megjelenésében valahol az előző két lehetőség között van. Némi fényt és ragyogást hoz a természetes kőfelületre, de nem  annyira fényvisszaverő, mint a polírozott felület,  és nem is olyan matt, mint a mattcsiszolt felület.  Szaténfényű, sima, elegáns megjelenésű a  felület. A kőfelület fényessége és megjelenése  igen gyakran nem azon múlik, hogy melyik  fokozatnál hagyják abba a polírozást, hanem a  kő típusától függ.  Bizonyos köveken a teljes  polírozási eljárást alkalmazva sem lehet ragyogó,  magas fényt elérni, hanem egy nagyon finom,  lágy, selymes fényű felület jelenik meg. Ez a  felületi kidolgozás a polírozottnál kevésbé teszi  tükröződővé a kőburkolatot, és bár látható, de  nem annyira feltünő a szürkés, világos tónus  jelenléte, mint a matt felületeken. A szatén  kőfelületeket sem annyira zártak, mint a  polírozással megmunkáltak, ezért ezeket is  ajánlott inpregnálással védeni. A szatén felület is  karbantarható a szokásos módon, és  alkalmazható nagy forgalomnak kitett  kőburkolatok készítéséhez is. Általában kültéren  is biztonságos kőburkolatot eredményez,  használatos még beltéri falburkolatokhoz,  asztallapokhoz, fürdőszobai és konyhai  munkalapokhoz.Megjegyeznénk, hogy nagyon finom szatén  hatást lehet elérni a FilaSatin folyékony viasszal  natúr, mattcsiszolt, homokfúvott és egyéb  nyersebb felületeken. Az ápolószert az  impregnált kőburkolatra lehet felvinni, és  nemcsak a burkolat megjelenését javítja, de  jelentősen fokozza a felület öntisztuló  képességét is.

 

A csiszolási eljárás a vágott felület apró  egyenetlenségeit simítja ki. Minél simább a  felület, annál zártabb, annál inkább megjelenik a  kristályok természetes színe. A legsimább,  polírozott felület relatíve zárt és ez önmagában  is védi az anyagot. Azonban még a polírozott  természetes kövekbe is felszívódnak az olyan  szennyeződések, mint a vörösbor, kávé, kóla,  olaj, stb. és foltot hagynak rajta. Ez fokozottan  igaz a kevésbé zárt, alacsonyabb szinten csiszolt  anyagokra. Az impregnálással a kőburkolat  foltosodása, elhasználódása ellen  védekezhetünk. Az impregnálás azért is  hasznos, mert drasztikusan gátolja a  szennyeződések nedvességgel történő  felszívódását és ezzel jelentősen fokozza a  kőburkolat öntisztuló képességét, megkönnyítve  ezzel a karbantartást.

Konyhai környezetben az élelmiszerbarát  FILA  MP/90, FILA MP/90 ECO PLUS használatát  javasoljuk, melyek mellesleg a  kőhomlokzatokon graffiti elleni védelemre is  tőkéletesen alkalmasak. A FILA STONEPLUS  alkalmas a kőburkolat természetes színeinek  kiemelésére, anélkül, hogy bármilyen látható  réteget vagy bevonatot hagyna a felületen. Ha  szeretné, hogy matt vagy selyemfényű  kőburkolata mindig jólápoltnak hasson,  használja a FILAMATT, FILASATIN folyékony  viaszokat az impregnálást követően. A kész  kőburkolatok karbantartására, a mindennapos  tisztítására, a FILACLEANER-t ajánljuk.

Ha olyan érzékeny vagy nyers felületű  természetes követ, terrakottát kell elhelyezni,  ahol a fugafátyol eltávolítása a szokásos  módon nem végezhető el, az elhelyezés előtt  használja a FILAPRW200 terméket, amely a  burkolólap eredeti megjelenésének  megváltoztatása nélkül könnyen eltávolíthatóvá  teszi a burkolás szennyeződéseit az elhelyezést  követően és nem gátolja a kőburkolat  impregnálhatóságát sem.  Ha netán olyan felületre kell elhelyezni a  burkolatot, ahol fennáll a veszélye, hogy a  szennyeződések az aljzatból az anyag felületére  emelkedjenek (sók, tannin, oxidok stb.), kezelje  a gránit, márvány, terrakotta vagy más  abszorbens burkolólap hátoldalát a Fila PW10  készítménnyel; ez megakadályoza a csíkok  és/vagy foltok későbbi kialakulását.

Az alább felsorolt burkolatragasztók tökéletesen  alkalmasak a legtöbb kőburkolat elhelyezésére  és elérhetők fehér színben is. Extrém  helyzetekben használja az ultrafehér F.55  CERMARMO-t. A burkolást követően a fugafátyol eltávolítására  használja a Fila DETERDEK-et a saválló  felületeken, egyéb esetekeben keresse  ügyfélszolgálatunkat.

Ajánlott kiegészítő termékek:

– elhelyezéshez: F.55 CERMONO (fehér/szürke),  F.55 CERMONO RAPIDO burkolatragasztó, F.15  Unistuc 1-20 mm flexilbilis fugázóhabarcs;

– impregnálás, felületvédelem: FILASTOP DIRT,   FILA MP/90, FILA MP/90 ECO PLUS, HYDROREP,  HYDROREP ECO,

színélénkítő impregnálószerek: FILAWET ECO;

felületi viaszok: FILAMATT, FILASATIN;

– tisztítás, karbantartás: FILACLEANER, FILAMATT,  FILASATIN.


FEKETE GRÁNIT MEGJELENÉSE KÜLÖNBÖZŐ FELÜLETI MEGMUNKÁLÁSOK ESETÉN

 

© Négy Mag Kft. • 2016 - Készítette: Red Fly Design